Lajme

E bujshme! Aktivisti shqiptar: Skënderbeu nuk ka folur asnjëherë shqip nuk ka ditur

Opinionisti nga Kosova Rron Gjinovci ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e djeshme në emisionin “Pressing”, ku është shprehur se Heroi ynë Kombëtar Skënderbeu nuk ka folur kur rë shqip.

Sipas tij, edhe në Kuvendin e Lezhës të mbajtur më 2 mars 1444, princat e mbledhur kanë folur në latinisht ose osmanisht.

Ai u shpreh se Skënderbeu nuk ka folur k urrë shqip për shkak se është rritur gjithë jetën në oborrin e osmanëve.

“Në Kuvendin e Lezhës kanë folur latinisht, osmanisht. Skënderbeu u rrit tërë jetën në oborrin e sulltanit dhe ju mendoni se ai dinte shqip.

Rron Gjinovci: Nëse VV-ja i ka 57-58 deputetë, ajo ka me qeverisë 8 vjet
MË TË LEXUARAT

To Top